Gliukozės tyrimas: kada jis reikalingas?

Gliukozės kiekio nustatymas dažniausiai yra skiriamas tada, kai pacientui įtariamas cukrinis diabetas. Gliukozės tyrimas padeda nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, o tuomet, jei yra nustatomas pernelyg aukštas šios medžiagos kiekis, imamasi atitinkamų priemonių. Gliukozės kiekio padidėjimui gali turėti įtakos kortizolis, augimo hormonas, tiroksinas, adrenalinas, ir t.t. Dažniausiai šoktelėjęs gliukozės kiekis įspėja apie cukrinį diabetą – jei sveikatos tyrimai nėra atliekami periodiškai, liga ilgą laiką gali būti nenustatoma.

Cukrinio diabeto tipai

Cukrinis diabetas yra skirstomas į I ir II tipą. Pirmojo tipo diabetu sergantiems asmenims dažniausiai yra nustatomi autoantikūnai prieš insuliną, šia liga įprastai susergama jaunesniame amžiuje, gydymui yra naudojamas insulinas. II tipo diabetu susergama vyresniame amžiuje, gana dažnais atvejais liga nėra diagnozuojama. Dažniausiai II tipo diabetu suserga vyresni nei 45 metų žmonės, kurie turi antsvorio, ir kurių kraujospūdis yra padidėjęs. Sergantys I tipo cukriniu diabetu neretai skundžiasi nuolatiniu alkiu, nuovargiu, staigiu svorio netekimu, troškuliu ir dažnu šlapinimusi bei susilpnėjusiu regėjimu. Sergančių II tipo cukriniu diabetu ligos simptomai nėra taip aiškiai išreikšti, tačiau gali būti skundžiamasi aukštu kraujospūdžiu, įvairių kūno vietų niežuliu, ilgu žaizdų gijimu, ir t.t. Jei įtariama, kad ligos simptomai yra susiję su cukriniu diabetu, pacientui yra skiriamas gliukozės tyrimas: jei paaiškėja, kad jis atitinka normą, tyrimas turi būti pakartojamas po trejų metų.

Kaip atliekami gliukozės tyrimai?

Gliukozės kiekis gali būti nustatomas keliais būdais, tačiau dažniausiai yra skiriamas kraujo tyrimas, kuris yra atliekamas pacientui nevalgius. Jei gliukozės kiekis du kartus yra didesnis nei 7mmol/l, galima įtarti cukrinį diabetą. Taip pat pacientams gali būti atliekamas šlapimo tyrimas: nors gliukozės šlapime neturėtų būti, tačiau sergant cukriniu diabetu šlapime galima aptikti gliukozės molekulių. Vyresnio amžiaus žmonių šlapime gliukozė gali būti aptinkama ir dėl kitų priežasčių, tačiau tuomet, jei yra aptinkama gliukozurija, pacientams yra skiriami tolimesni tyrimai. Jei gliukozės tyrimas nustatys cukrinį diabetą, pacientams reikės imtis atitinkamų priemonių – laikytis paskirtos dietos, nuolat stebėti gliukozės kiekį kraujyje, ir t.t.

Apie gliukozės tyrimą skaitykite nuorodoje : https://medicinapractica.lt/gliukoze/

Submit comment

Allowed HTML tags: <a href="http://google.com">google</a> <strong>bold</strong> <em>emphasized</em> <code>code</code> <blockquote>
quote
</blockquote>