Khiva – muziejus po atviru dangumi
Pacioje Uzbekistano Chorezmo regiono širdyje, apipintas legendomis ir mitais, yra isikures Khivos miestas. Jame, atrodo, persikeliama i praeities laikus. Ši senovine oaze, kurios istorija skaiciuoja daugiau nei du tukstantmecius, tapo imperiju iškilimo ir žlugimo liudininke, o taip pat buvo labai svarbus prekybos taškas legendiniame Šilko kelyje. Turtingas Khivos paveldas ir išlike architekturos stebuklai kviecia apsilankyti tiek istorijos entuziastus, tiek smalsius keliautojus.
Khivos ištakos siekia net VI a. pr. kr., kai ji iškilo kaip nedidele tvirtoves apsupta gyvenviete. Ilgainiui jos svarba ir klestejimas augo, o strategine padetis Šilko kelyje buvo labai palanki miestui augti ir vystytis. Šilko kelias buvo platus prekybos keliu tinklas, junges Rytus ir Vakarus, palengvines prekiu, ideju ir kulturu mainus tarp Kinijos, Vidurines Azijos, Artimuju Rytu ir Europos.
Manoma, kad pavadinimas Khiva kilo iš senoves persu kalbos žodžio Kheive, reiškiancio žemuma arba žema kalva. Šis pavadinimas puikiai atspindi miesto geografine padeti, nes Khiva yra isikurusi lygumoje, apsuptoje dykumos. Miestui klestint, jis tapo mokslo centru, pritraukianciu mokslininkus, amatininkus ir prekybininkus iš ivairiu pasaulio kraštu.
Viena iš pagrindiniu Khivos lankytinu vietu yra istorinis Ican Kalos senamiestis, itrauktas i UNESCO pasaulio paveldo saraša. Ican Kala yra aukštomis gynybinemis sienomis apsuptas miestas mieste, atlaikes visus laiko mestus išbandymus. Ižengus pro aukštus vartus atrodo, kad persikeliama i karavansaraju ir šurmuliuojancios prekybos laikus, o ivairus architekturos stebuklai kiekviena užburia savo grožiu ir didybe.
Ican Kalos centre stovi ir kultinis Kalta Minor minaretas. Nors šis didingas turkio spalvos bokštas ir nebaigtas statyti, taciau jis yra tapes Khivos miesto simboliu. Netoliese esancioje Muhamedo Amin Khano medreseje puikuojasi glazuruotu plyteliu dirbiniai, imantrus drožiniai ir kvapa gniaužiantys balkonai, o nuo Islam Khoja minareto atsiveria ispudinga panorama.
Khivoje esti ne tik aukšciau paminetos vietos. Miestui svarbi ir Djuma mecete, kuri buvo pastatyta jau viduramžiais ir atnaujinta XVIII a. Keliaudami toliau pamatysite legendines Ican Kalos sienas, kurios saugojo miesta šimtmecius, ir didingus Tash-Hauli rumus, kadaise buvusius Khivos chanu rezidencija.
XIII – XIV a. Khivoje gyveno itin talentingas poetas, filosofas ir imtynininkas. Mahmudas Pahlavanas. Apsilankymas jo vardo mauzoliejuje yra privalomas, nes pastarojo grožio neimanoma iprasminti nei žodžiais, nei nuotraukomis! Mieste taip pat yra išlikes ir Kunja-Ark citadeles sargybos bokštas, leidžiantis susipažinti su miesto karine istorija.
Kuomet istoriniai faktai ir istabi architektura ima sukti galva, šiek tiek atsikvepti galima Khivos šilko kilimu dirbtuvese, kur demonstruojami iš kartos i karta perduodami sudetingi amatai. Galiausiai saraše atsiduria ir Allakuli Khano medrese, lankytojus žavinti didingu iejimo portalu ir ramiu kiemu, kviecianciu susitelkti ir susimastyti.
Vaikštinedami siauromis Khivos gatvelemis galite pajusti senoves prekybininku, nuotykiu ieškotoju ir mokslininku, kadaise keliavusiu tais paciais keliais, aida. Turtinga miesto istorija ir architekturos stebuklai atveria langa i praeiti ir leidžia lankytojams ivertinti nepaprasta palikima, kuri paliko tie, kurie cia buvo anksciau.
Šiandien Khiva ir toliau kviecia lankytojus iš viso pasaulio pamatyti jos laikui nepavaldu groži. Nesvarbu, ar esate aistringas istorijos megejas, architekturos aistruolis, ar tiesiog trokštate pažvelgti i praeiti, Khiva žada nepamirštama kelione laiku, kuri paliks neišdildomus prisiminimus. Taigi, kvieciame jus kartu su Ingrida Tours keliauti i Uzbekistana ir apsilankyti Khivoje! Daugiau informacijos rasite: Kelionės į Uzbekistaną lėktuvu.