Kokią knygą rinktis: tradicinę ar elektroninę?

Sparčiai tobulėjant technologijų srityse, pasaulio išradėjai vis ieško alternatyvų palengvinti kiekvieną šiuolaikinio skubančio žmogaus gyvenimo žingsnį – tai neaplenkia net skaitymo. Nors šiandien PDF knygos jau nebėra naujiena, tačiau visuomenėje vis dar vyrauja dvi stiprios nuomonės apie technologijų įsikišimą į šią sritį. Kaip pasaulinio lygio romane, čia kovoja nusistovėjusi tradicija bei puoselėjamos vertybės ir naujas praktiškasis mąstymas.

Tradicija ar inovacija?

Nors šiame technologijų amžiuje knygų skaitymas, deja, apskritai yra mažesnis nei seniau, tačiau dauguma vyresnės kartos žmonių bando ginti tradiciją, kai tuo tarpu jaunesni žmonės į knygų skaitymą bando žiūrėti lanksčiau ir siūlyti alternatyvas bei atrasti kompromisą.

KnygosPopierinę kyngą dauguma žmonių traktuoja kaip tradiciją, kuri apipinta vertybėmis ir natūralumu. Anot šios pozicijos žmonių, tai yra tarsi atskiras ir tikras „organizmas“, suteikiantis visai kitokį pojūtį, dažnai – didesnį malonumą. Popierinę knygą galima paliesti rankomis, ji yra gyva ir jos santykis su technologijomis sulyginamas su teatru – stipriausiai paliečia žmogaus vidų tada, kai matome gyvą vaizdą prieš save, o ne kompiuterio ar televizoriaus ekrane, nes tokiu būdu prarandama pasakojimo dvasia. Atsižvelgiant į tai, kad šiandieninė literatūra stengiasi kovoti su technologijų poveikiu jaunimui ir skatina skaityti knygas, argumentai yra aiškūs ir stiprūs, tad tradicijų šalininkai laikosi nuomonės, kad technologija ir literatūra neturėtų žengti išvien.

Tuo tarpu jaunoji karta į tradicijas žiūri lanksčiau ir nesutinka, kad PDF knygos ar audio knygos griauna vertybes, dvasią ir esmę, savo nuomonę argumentuodami, jog dvasia ir vertybės yra ne knygos pavidale, o žodžiuose ir istorijoje. Ši grupė žmonių taip pat pabrėžia, kad technologijų įsikišimas į literatūrą ne tik yra pigesnė ar net dažnai nemokama alternatyva įsigyti knygas, tačiau ir daug komfortabilesnė. Išmaniuosiuose telefonose ar planšetėse galima sutalpinti visą knygyną, kurį galima nešiotis su savimi, tad šiuolaikiniam žmogui tai yra daug patogiau. Negana to, tecnologijos turi stiprią galią skatinti vaikus skaityti, nes moksliniai tyrimai rodo, kad šiuolaikiniai vaikai yra linkę mieliau pasirinkti PDF ar audio knygą, vietoj tradicinės popierinės knygos.

Esti ir žmonių grupė, kurie neturi kategoriškos nuomonės, mat jie linkę tradiciją rinktis skaitant knygas savo malonumui ir mėgautis tradicijų pridėtine verte, tačiau mokomąją literatūrą jie renkasi PDF ar audio formatu, nes tai yra daug patogesnis būdas nešiotis knygas su savimi į darbą ar paskaitas universitete. Taigi, knygos pasirinkimas priklauso nuo Jūsų asmeninio požiūrio į knygą ir jos vertybes. Kurios nuomonės šalininku tapsite Jūs?

Submit comment

Allowed HTML tags: <a href="http://google.com">google</a> <strong>bold</strong> <em>emphasized</em> <code>code</code> <blockquote>
quote
</blockquote>